Zaobstarali ste nehnuteľnosť v Španielsku na investíciu? Môžete si gratulovať

Prepad cien býva u kvalitného tovaru príležitosťou k dobrej investícii. Potvrdzuje sa to aj v prípade nehnuteľností v Španielsku.

Trieť ruky si môžu majitelia kvalitných nehnuteľností v prímorských lokalitách, o ktoré je pochopiteľne najväčší záujem práve medzi zahraničnými investormi. Domy a apartmány určené predovšetkým k rekreačnému využívaniu môžu priniesť zaujímavý výnos. Často využívaný model, kedy majiteľ nehnuteľnosť využíva pre vlastnú dovolenku a vo zvyšnej dobe ju dá k dispozícii na prenájom, sa vypláca.

Obstaranie nehnuteľnosti v Španielsku sa po realitnej kríze stalo ďaleko dostupnejšie. V súčasnej dobe je španielsky realitný trh už stabilizovaný a záujem o cesty do Španielska medzi turistami rekordný. Čo to znamená pre majiteľov realít na španielskom pobreží? Vysoké čísla obsadenosti a vyššie ceny za ubytovanie, z ktorého inkasujú príjem z prenájmov.

Španielsko patrí dlhodobo medzi turisticky najnavštevovanejšie krajiny. Počty návštevníkov rastú kontinuálne už šesť rokov v rade. A rok 2016 bude podľa všetkého bude lámať všetky rekordy.

Prispeli k tomu aj obavy o bezpečnosť, ktoré odlákávajú turistov z rizikovejších oblastí. Väčšina z nich ako prvú alternatívu volí práve Španielsko.

Štatistiky hovoria o tom, že v prvom štvrťroku (teda v dobe úplne mimo hlavnej sezóny) vzrástol počet ubytovaní v Španielsku o 13%. List El País zvýšený záujem turistov v danom období dokladá aj ďalšou štatistikou: počet objednávok prenájmov áut medziročne raketovo vzrástol o 40%.

Už teraz je evidentné, že sa hlavná sezóna predĺži na svojom začiatku i na konci a bude trvať prakticky od mája do októbra. Obrovský previs dopytu po ubytovaní v Španielsku, ale aj na Malorke alebo Kanárskych ostrovoch potvrdzuje aj jeden zo Slovákov, ktorý si v Španielsku kúpil hneď niekoľko apartmánov, ktoré prenajíma. Situácia na Costa del Sol, Costa Brava aj ďalších obľúbených lokalitách je rovnaká. Hotely i ďalšie ubytovacie kapacity sú plné.

Obrovského záujmu sa snažia využiť aj domáci Španieli. Mnoho ľudí bývajúcich vo vnútrozemí vlastní domy či apartmány pri mori. Tí vzhľadom na výšku zárobkov tento rok často oželejú vlastnú dovolenku a svoje nehnuteľnosti prenajímajú cudzincom. Servery ako airbnb.com zaznamenávajú až dvojnásobné zvýšenie ponuky.

Ale pozor, španielska vláda nedávno prijala regulačné obmedzenia, ktorým sa snažia predísť daňovým únikom. Všetci, ktorí budú nehnuteľnosť prenajímať na dobu dlhšiu ako štrnásť dní, musia mať licenciu.

Pre zahraničných investorov je najjednoduchšie zaobstarať si apartmán v niektorom z rezortov, u ktorých je nastavený komplexný systém správy a prenájmu nehnuteľností, bez toho aby sa majiteľ musel o čokoľvek starať. Podmienky ďalšieho prenájmu vrátane obdržania potrebnej licencie a vyššie zdanenie sa v jednotlivých oblastiach Španielska môžu líšiť a je potrebné sa s nimi zoznámiť u konkrétnej nehnuteľnosti.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: