Trogir a Čiovo spojí nový most

Dobrá správa pre všetkých obyvateľov, návštevníkov a majiteľov nehnuteľností v Trogiru, na ostrove Čiovo a v okolí. Pevninu s ostrovom spojí nový most.

Ostrov Čiovo už s pevninou spája most vedúci cez starý Trogir. Nový most by mal výrazne zlepšiť dopravnú situáciu v mieste. Starý Trogir je totiž s pevninou spojený mostom, ktorý využívajú tí, ktorí chcú navštíviť historický Trogir a zároveň tí, ktorí pokračujú ďalej na Čiovo. Tí starý Trogir de facto obchádzajú po jeho obvode a pred ďalší most sa prechádzajú na Čiovo.

V mieste panuje čulý dopravný ruch a predovšetkým v sezóne sa tu často nevyhnete dopravným zápcham. Vibrácie spôsobované prejazdy väčšieho množstva áut vrátane nákladiakov zhoršujú kondíciu historických stavieb v okolí. Trogir pritom patrí k pamiatkam zapísaným na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.

O výstavbe nového mostu sa v Chorvátsku hovorilo už niekoľko desaťročí. Plány ale hatil nedostatok finančných prostriedkov. Teraz sa našla možnosť využiť na financovanie stavby európskych fondov a v polovici februára 2015 tak mohla byť podpísaná zmluva so spoločnosťou, ktorá vyhrala výberové konanie na stavbu mostu.

Stavba by mala byť dokončená v priebehu dvadsiatich mesiacov. Celkové náklady by mali dosiahnuť 30 miliónov Eur. Dĺžka mostu bude činiť 551 metrov, šírka 12 metrov. Stredná časť mostu bude zdvíhací, aby pod ním mohli preplávať lode. Štát bude cca 800 metrov východne od terajšieho mostu. Súčasťou projektu je aj vybudovanie napojenia na hlavné komunikácie.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: