Golf reality

Golfové nehnuteľnosti predstavujú špecifickú podskupinu realít, do ktorých môžu zahraniční záujemcovia investovať svoj kapitál.

Pokiaľ hovoríme o nehnuteľnosti na golfovom ihrisku, je viac ako pravdepodobné, že sa bude nachádzať v rámci takzvaného golfového rezortu alebo komunity (ťažko sa hľadá adekvátny slovenský preklad). Ide o veľké developerské projekty, stredobodom ktorých je vystavané golfové ihrisko s golfovým zázemím a okolo ktorého sú postavené rezidenčné, ale aj komerčné nehnuteľnosti. Projekty majú rôzny rozsah – od menších komunít s desiatkami objektov na bývanie až po megalomanské projekty s tisícami jednotiek, s päťhviezdičkovými hotelmi, shopping centrami, nemocnicami, kompletnými službami a pod. Tieto väčšie centrá už fakticky fungujú ako samostatné a čiastočne autonómne centrá.
 
Výstavba rekreačných golfových rezortov je bežná predovšetkým v turisticky obľúbených regiónoch – najlepšie v teplom podnebí a ešte lepšie v blízkosti mora. Developeri sa sústreďujú predovšetkým na ponuku nehnuteľností na druhé bývanie, ale je veľa prípadov, keď ľudia žijú v rezorte celoročne alebo aspoň väčšiu časť roka. Stále častejšie sa tiež objavujú komunity s golfovým ihriskom v blízkosti veľkých miest a aglomerácií, ktoré ponúkajú celoročné pokojné bývanie tým, ktorí utiekli z miest.


Ponuka nehnuteľností

Záujemca o kúpu nehnuteľnosti v golfovom rezorte si môže vybrať z niekoľkých možností, ako a do čoho investovať. Väčšina štandardných rezortov ponúka na predaj typizované apartmány, bungalovy, radové domy aj samostatné domy a luxusné a exkluzívne nehnuteľnosti. Vzhľadom na veľkosť projektov je častým javom výstavba nehnuteľností v niekoľkých fázach. Developeri sa snažia, aby tieto nasledujúce fázy nerušili súčasných majiteľov nehnuteľností. Rezorty však tiež ponúkajú stavebné pozemky, na ktorých si môže majiteľ nechať postaviť individuálne navrhnutú vilu alebo si môže vybrať vhodný návrh z katalógu spolupracujúcich stavebných firiem.

Cena nehnuteľností závisí vo veľkej miere od lokality a kvality rezortu. Pri menších a lacnejších rezortoch v podstate kopírujú ceny štandardných „negolfových“ nehnuteľností v danej lokalite. Pri veľkom zovšeobecnení sa ceny apartmánov pohybujú od cca 120 000 eur, ceny radových domov od cca 180 000 eur a ceny samostatných domov od cca 280 000 eur. Čím viac sú rezorty autonómne a marketingovo podporené, tým menej sú závislé od cien realít v danej lokalite a vytvárajú si vlastnú cenovú hladinu. To je príklad predovšetkým tých kvalitnejších a drahších rezortov. Ceny „od“ sú nastavené tak, aby zodpovedali kvalite a prestíži rezortu. Horná hranica prakticky neexistuje.

Čo golfové rezorty ponúkajú

Jednotlivé golfové rezorty sa odlišujú mierou vybavenia a služieb, ktoré svojim obyvateľom poskytujú. Niektoré komunity sú dokonalou ukážkou luxusu v každom detaile a sú určené výhradne pre dolárových milionárov. V Európe sa tiež nachádzajú niektoré luxusné rezorty, ale je tu tiež veľa tých v nižšej cenovej relácii, ktoré cenovo nijako nevybočujú z miestnej hladiny realitných cien.

Okrem nehnuteľností na bývanie sa jednotlivé rezorty snažia ponúknuť svojim obyvateľom tiež potrebné zázemie. Často sa v rezortoch nachádzajú reštaurácie, bary, obchody so spotrebným tovarom (napr. s oblečením, golfovým vybavením a pod.), pre dámy sú na mieste služby kaderníka, kozmetické salóny, wellness a pod. Pomerne často je súčasťou rezortu, alebo v jeho blízkosti, tiež kvalitný hotel, ktorého sprievodné služby môžu majitelia nehnuteľností využiť. V rezortoch býva tiež zdravotník, bezpečnostná služba a údržbári, ktorí sa starajú o spoločné priestory a tiež pomôžu majiteľom nehnuteľností v prípade potreby. Predovšetkým prestížne rezorty idú v ponuke služieb ešte ďalej a vytvárajú pre svojich obyvateľov bohatý kultúrny, športový a spoločenský program. Usporadúvajú golfové a tenisové turnaje, výstavy alebo koncerty, na ktorých sa zúčastňujú miestne a zahraničné VIP a celebrity.

Lokality

Lokalít, kde sa stavajú rekreačné golfové rezorty s možnosťou kúpy nehnuteľnosti, je veľa. V rámci Európy sa najviac projektov realizuje v Španielsku a Portugalsku. Samozrejme, toto je dané priaznivou lokalitou a podnebím a tiež dlhodobým záujmom o investície do rekreačných nehnuteľností v tejto oblasti. Názorne uvádzame niektoré vybrané lokality.

Španielsko

Španielsko je rajom golfových nehnuteľností. Za posledné roky tu vzniklo veľa projektov a ponuka je široká – od štandardných projektov až po tie luxusné. Ďalšie projekty sa stále stavajú. Developeri sa snažia nachádzať nové vhodné lokality na výstavbu. Českí individuálni investori majú záujem predovšetkým o projekty blízko pri mori – v tomto má Španielsko výhodu dlhého morského pobrežia. Ale začínajú sa stavať rezorty aj ďalej od mora, ktoré chcú svojim obyvateľom poskytnúť pokoj, kvalitné bývanie, služby a dobré golfové podmienky. Najobľúbenejším regiónom je južná časť Španielska.

V samotnej Andalúzii je momentálne postavených viac ako 60 golfových ihrísk, z toho asi 30 pri morskom pobreží Costa del Sol (niekedy tiež nazývaným Costa del Golf). Ceny „od“ sa pri golfových nehnuteľnostiach na Costa del Sol, predovšetkým vo vychýrených oblastiach, ako je Marbella, pohybujú nad vyššie spomínaným priemerom. Developeri ale čulo stavajú aj v lacnejších regiónoch, ako je Costa de la Luz alebo Costa Cálida. Kanárske ostrovy, ako napr. Fuerteventura, tiež ponúkajú golfové nehnuteľnosti, ceny sú porovnateľné s tými na pevnine. Naopak, ceny na Malorke alebo Ibize sú vyššie. Pre ďalšie informácie navštívte tiež náš web, ktorý je špecializovaný na reality v Španielsku.

Portugalsko

Pokiaľ sme označili Španielsko ako golfový raj, tak sme trochu ukrivdili Portugalsku. Južný región Portugalska – Algarve – je miesto zasľúbené golfu. Vzniklo tu veľa projektov golfových rezortov, niektoré z nich priamo na pobreží. Šťastní majitelia nehnuteľnosti tak majú z okna výhľad nielen na green, ale tiež na more. Ceny golfových nehnuteľností sú podobné tým v Španielsku.

Florida

USA sú vlastne matkou tzv. golfových nehnuteľností a vôbec bývania v rezorte alebo komunite. Centrom golfových nehnuteľností je Florida. Veľmi kvalitné a zaujímavé golfové projekty sa stavajú tiež v Južnej a Severnej Karolíne a, samozrejme, v Kalifornii – napokon, golfové komunity vznikajú v USA pri každom väčšom meste.

Karibik

Karibik je pre svoju celoročne priaznivú klímu ideálnou destináciou pre golfových nadšencov. Developeri stavajú golfové rezorty takmer na každom väčšom ostrove. Tieto projekty bývajú pomerne často veľmi kvalitné až luxusné. Nájdu sa však tiež štandardné golfové projekty za prijateľné ceny, veľakrát aj výhodnejšie ako v Európe.

Ďalšie lokality

Lokalít s golfovými nehnuteľnosťami je veľa. Za všetky spomeňme napríklad Francúzsko alebo Taliansko, aj keď sú tam tieto komunity menej časté ako napríklad v Španielsku. Čulý stavebný ruch v blízkosti golfových ihrísk vládne tiež na Cypre. Pomerne zaujímavé môže byť bývanie pri golfovom ihrisku v Rakúsku, predovšetkým pokiaľ je v blízkosti dobré lyžiarske stredisko. Príkladom môže byť Kitzbűhel, Kaprun/Zell am See alebo Schladming. V prípade Rakúska však nejde o uzavreté rekreačné rezorty, ale skôr o menší rozsah rezidenčnej výstavby.

Kúpa a vlastníctvo nehnuteľností

Kúpa golfových nehnuteľností prebieha úplne rovnako, ako kúpa štandardnej nehnuteľnosti. To znamená, že celý proces sa riadi zákonmi a podmienkami, ktoré sú platné v danej krajine. Developeri však bývajú v spolupráci s predajcami golfových nehnuteľností schopní ponúknuť investorom celý rad služieb a výhod, ako je poskytnutie hypotéky, nezáväzná rezervácia nehnuteľnosti, zabezpečenie prehliadky miesta výstavby a pod. Špecializované realitné firmy, ktoré tieto projekty predávajú, zabezpečujú celý proces kúpy na kľúč.
 
Vo väčšine prípadov ide o kúpu novej nehnuteľnosti, respektíve nehnuteľnosti vo výstavbe, alebo dokonca ešte pred začatím výstavby. Z toho vyplýva, že kúpna cena je splatná v splátkach v závislosti od postupu výstavby. Štandardne si klient zarezervuje nehnuteľnosť zaplatením vratného depozitu vo výške cca 3 000 eur. Prvá splátka kúpnej ceny býva spravidla na úrovni cca 30 % z celkovej kúpnej ceny, ale v niektorých prípadoch môže ísť o sumu oveľa nižšiu, napríklad len cca 15 000 eur.

Výhodou vlastníctva nehnuteľnosti v golfovom rezorte je fakt, že firma, ktorá rezort spravuje, poskytuje spravidla majiteľom komplexné služby, ktoré sú spojené s vlastníctvom a správou nehnuteľnosti. Majiteľ nehnuteľnosti sa stáva členom spoločenstva vlastníkov nehnuteľnosti (niekde sa to nazýva klub vlastníkov alebo aj inak, ale na podstate veci to nič nemení). Za pravidelný paušálny poplatok získava majiteľ potrebné služby. Výška poplatku je v každom rezorte individuálne nastavená a je tiež rôzna pre rôzne nehnuteľnosti v rámci jedného rezortu. Napríklad, pokiaľ hovoríme o apartmáne v štandardnom európskom rezorte, mesačné poplatky predstavujú cca 120 eur. Tento poplatok obsahuje správu budovy a spoločných priestorov, údržbu záhrad, bazénu, strážnu službu, odvoz odpadu a pod. Okrem tejto platby platí majiteľ ešte za energie na základe faktickej spotreby.

Vzhľadom na to, že rezorty si často samy riadia svoju golfovú turistiku, tak niektoré z nich sú schopné nehnuteľnosť, v prípade záujmu zo strany majiteľa nehnuteľnosti, tiež výhodne prenajímať s cieľom výnosov z ďalšieho prenájmu. Tieto výnosy môžu byť pomerne zaujímavé, pretože golfové rezorty sa často vyskytujú v oblastiach s dlhou sezónou teplého počasia (rozumej dlhá sezóna vhodná na prenájom).

Golf

Väčšinu záujemcov o kúpu nehnuteľnosti na golfovom ihrisku eminentne zaujímajú golfové podmienky v rezorte. Na druhej strane je potrebné podotknúť, že golfové nehnuteľnosti kupujú aj ľudia, ktorí golf nehrajú.

Kvalita golfových ihrísk je jedným zo znakov kvality rezortu. Luxusné rezorty si nechávajú navrhnúť golfové ihriská od legendárnych golfových hráčov, ako Jack Nicklaus, Arnold Palmer alebo Nick Faldo. Ale aj štandardné rezorty môžu ponúknuť veľmi dobré až vynikajúce golfové podmienky. Výnimkou nie sú ani dve alebo tri golfové ihriská vedľa seba.
Majiteľ nehnuteľnosti má dve možnosti využívania golfového ihriska:

a) Dlhodobé členstvo

Majiteľ má právo na zakúpenie zlacneného dlhodobého členstva za zvýhodnených podmienok – pre seba alebo pre celú rodinu. V rámci členstva má nárok na ďalšie súvisiace výhody alebo zľavy. Zľava na členstvo pre majiteľov nehnuteľnosti v rezorte môže predstavovať niekoľko desiatok percent. Pre kupcov drahých a luxusných nehnuteľností môže byť členstvo v klube zadarmo. Názorne: zlacnené členstvo v golfovom klube pre celú rodinu majiteľa nehnuteľnosti stojí v jednom nemenovanom španielskom golfovom rezorte 17 000 eur na 25 rokov. V prípade, že golfové ihriská nie sú ešte dokončené, je možné platiť postupne – napr. za rezerváciu 30 % a zvyšok po dokončení ihriska.

b) Zľava na Green fee

V prípade, že si majiteľ nezakúpi členstvo, má nárok na zlacnené green fee za jednotlivé hry (zľava sa obyčajne pohybuje na úrovni cca 20 až 30 %).


Na záver

Golfové nehnuteľnosti sú a budú aj naďalej veľmi atraktívnou možnosťou pre zahraničných investorov – nielen z pohľadu využitia nehnuteľnosti, ale aj z pohľadu uloženia kapitálu. Stačí si len vybrať ten správny golfový rezort.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: