Zahraniční investori objavujú luxusné španielske vily

V poslednej dobe začalo Španielsko priťahovať veľké množstvo investorov, ktorí majú záujem o luxusné nehnuteľnosti v prímorských rezortoch. Ekonomická kríza, ktorá túto krajinu zasiahla so značnou intenzitou totiž podstatne zrazila ceny - exkluzívne nehnuteľnosti v najvyhľadávanejších rezortoch sa v súčasnosti predávajú až o štvrtinu lacnejšie ako pred krízou.

Je mnoho dôvodov, prečo investori mieria do Španielska - prvým dôvodom je nepochybne príjemné stredomorské podnebie a uvoľnený životný štýl. Opatrenia, ktoré schválila španielska vláda, taktiež prílivu investorov napomáhajú. Ako príklad je možné uviesť udelenie štatútu rezidenta každému, kto zakúpi nehnuteľnosť drahšiu ako 500 tisíc euro.

Experti uvádzajú, že viac ako 85 percent záujemcov o kúpu nehnuteľnosti v prímorských rezortoch prichádza zo zahraničia a že zvyčajne nakupujú v hotovosti. Iba 15 percent kupujúcich kupuje nehnuteľnosť s využitím hypotéky - obvykle z daňových dôvodov.

Kým situácia na realitnom trhu v centrálnom Španielsku a vo väčších mestách je stále nepriaznivá, nebývalým spôsobom rastie počet záujemcov o kúpu nehnuteľnosti na Baleárskych ostrovoch alebo na Costa del Sol. To na druhej strane samozrejme vedie k postupnému rastu cien.

Ako už bolo spomenuté, záujem o reality v týchto oblastiach prichádza väčšinou zo zahraničia. Miestni obyvatelia sa zatiaľ ešte spamätávajú z doznievajúcich efektov krízy a väčšinou nemajú dostatok prostriedkov na kúpu nového domu alebo apartmánu.

Španielske nehnuteľnosti priťahujú v poslednej dobe vo veľkom pozornosť kupcov aj z oblastí mimo eurozóny, teda z USA, Kolumbie, Venezuely, Mexika a ostatných španielsky hovoriacich krajín. Naopak dopyt z Veľkej Británie a Írska, ktorý pred krízou tvoril majoritu kupujúcich, je o niečo nižší.

V Španielsku je v súčasnej dobe na predaj viac ako jeden milión nehnuteľností zabavených kvôli neschopnosti majiteľov splácať hypotéky. Tieto nehnuteľnosti teraz čakajú na svojho kupca - príliv financií tak navyše môže pomôcť opäť naštartovať španielsku ekonomiku a prekonať negatívne dopady krízy.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: