Rok 2016 prinesie rast cien nehnuteľností v Španielsku

Ratingová agentúra Standard & Poors vydala minulý týždeň prognózu predpovedajúcu rast cien španielskych nehnuteľností o 2%. Malo by sa tak stať v roku 2016 potom, čo ceny v budúcom roku dosiahnu svojho dna. Predovšetkým v regiónoch atraktívnych z pohľadu zahraničných investorov, teda na španielskom pobreží, Baleárskych ostrovoch pod. Ale ceny rastú už teraz.

Hospodárska kríza v roku 2008 mala na realitný sektor v Španielsku devastujúci účinok. Priniesla rýchly prepad, v celej krajine klesli ceny nehnuteľností v priemere o 30%. Táto zložitá situácia mala v rôznych oblastiach odlišný vývoj. Na pobreží Costa del Sol boli ceny na svojom minime už na prelome rokov 2012 a 2013, odvtedy v niektorých najvyhľadávanejších letoviskách, ako je napríklad Marbella alebo Nueva Andalucía, zaznamenávame stabilný vzostup cien.

V ostatných španielskych regiónoch, kde dopyt tvoria predovšetkým domáci nakupujúci, je situácia horšia a podľa ratingovej agentúry by v tomto roku ceny mohli klesnúť ešte o ďalšie 2%. V budúcom roku sa žiadny pokles neočakáva, naopak by v jeho závere mali ceny ďalej stúpať. Situáciu na realitnom trhu môže ovplyvniť aj prípadné zvýšenie DPH u nehnuteľností.

Oživenie španielskej ekonomiky nastalo skôr, než sa očakávalo. Podmienili ho bezpochyby rýchle investície do realitného sektora, rastúci dovoz a rast počtu pracovných miest, načrtáva agentúra Standard & Poors.

Popri individuálnych nákupov sú na trhu veľmi aktívne americké a britské fondy nehnuteľností. Veľké množstvo akvizícií uskutočňujú predovšetkým britské fondy. Tie využívajú bohatých ponúk trhu a rozhodne neplánujú svoje tunajšie pôsobenie ukončiť.

"Najrýchlejší nárast cien a zlepšenie situácie môžeme očakávať predovšetkým v lukratívnych oblastiach pozdĺž pobrežia a vo veľkých mestách, ktoré ponúkajú širší výber kvalitných nehnuteľností," vysvetľuje Jan Rejcha zo spoločnosti Rellox rozdielne tempo oživenia v rôznych regiónoch Španielska.

Ďalším faktorom, ktorý má nesporne negatívny vplyv na zotavenie trhu, sú demografické zmeny v španielskej spoločnosti. Jedným z najväčších fenoménov je takzvaný odliv mozgov. Za posledných 18 mesiacov opustilo Španielsko takmer 100 000 mladých odborníkov a trh s nehnuteľnosťami tak prišiel o mladých progresívnych kupujúcich, ktorí by tu inak investovali do svojho prvého bývania.

V dlhodobejšom výhľade Standard & Poors predpokladá, že môže dôjsť k spomaleniu počiatočného oživenia trhu, ak bude v dôsledku novonadobudnutej dôvery zahájená príliš masívna stavebná činnosť. Vznikol by tak veľký počet novostavieb a zlepšujúca sa situácia na trhu, ktorá je teraz v rovnováhe, by mohla nabrať opačný vývoj.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: