Reality – RakúskoNadchádzajúca zimná sezóna potvrdzuje vzrastajúci záujem o investície do rakúskych nehnuteľností. Zhrňme si teda základné informácie a trendy o realitných investíciách u našich južných susedov.

Ako sa kupuje

V momente, keď si vyberiete vhodnú nehnuteľnosť na kúpu, realitný poradca vám v spolupráci s notárom pripraví podklady o danej nehnuteľnosti a pripraví vám návrh zmluvy. Je pomerne bežné, že ešte pred podpisom kúpnej zmluvy sa podpisuje tzv. ponuka na kúpu, keď sa obe strany – kupujúci a predávajúci zaväzujú realizovať prevod vlastníctva do určitého termínu. Pri jej podpise neskladá budúci kupujúci žiadnu zálohu, avšak na druhej strane je už možné plnenie záväzkov súdne vymáhať. Vlastná kúpna zmluva sa podpisuje na mieste u notára. Návrh na zápis vlastníka do katastra nehnuteľností sa podáva po podpise zmluvy a vklad je prevedený už do cca 2 – 4 týždňov od podania návrhu.

Budúci kupujúci musí pri realizácii kúpy nehnuteľnosti počítať s jednorazovými daňami a poplatkami, ktoré s kúpou súvisia. Daň z prevodu nehnuteľnosti predstavuje 3,5 % z kúpnej ceny nehnuteľnosti (bez ceny vnútorného vybavenia). Kupujúci platí ďalej výdavky na zápis vlastníka do katastra vo výške 1 % z kúpnej ceny. Notár si naúčtuje za svoje služby cca 2 % (plus DPH) z kúpnej ceny. Rola notára je v Rakúsku nezastupiteľná, notár pripravuje kúpnu zmluvu a ručí za dodržanie náležitostí prevodu vlastníctva. Platba kúpnej ceny prebieha tiež prostredníctvom účtu notára.

Je dobré spomenúť, že vyššie uvedený systém platieb kúpnej ceny a súvisiacich poplatkov sa vzťahuje nielen na staršie nehnuteľnosti (tzv. z druhej ruky), ale tiež na novú výstavbu. Aj pri novej výstavbe sú notári (či advokátske firmy) garantmi prevodu peňazí. Peniaze nejdú na účet developera, ale sa deponujú na neutrálnom účte, takže kupujúci má istotu bezpečného prevodu peňazí. Z tohto dôvodu neposkytujú rakúski developeri často kupujúcim bankovú garanciu. Pri novej výstavbe sú tiež platné vyššie uvedené jednorazové poplatky a dane.

Reality Rakúsko

Rakúsky trh je zaujímavý pre zahraničných investorov predovšetkým vďaka svojim nehnuteľnostiam v blízkosti lyžiarskych stredísk. V Rakúsku je niekoľko vychýrených lyžiarskych oblastí – v mnohých z nich sa konali lyžiarske svetové šampionáty a sú cieľom turistov z celého sveta (radšej povieme z Európy). Kupujúci si teda môžu vyberať cieľový región podľa svojich osobných preferencií. Najobľúbenejšie sú strediská v blízkosti ľadovcov – jednak tieto areály poskytujú vynikajúce športové podmienky a po druhé je tu väčšia možnosť využiť nehnuteľnosť počas celého roka – čo všeobecne tiež znamená vyššiu hodnotu (a cenu) nehnuteľnosti. V posledných rokoch sa tiež v blízkosti lyžiarskych centier vybudovali krásne golfové ihriská s výhľadom na štíty hôr a patria sem tiež ďalšie letné aktivity (rafting, hiking a pod.), čo dáva majiteľom nehnuteľností možnosť celoročného využitia alebo prenájmu.

Názorne si uveďme niektoré príklady ponúkaných nehnuteľností:

Reality Kaprun/Zell am See
- Kaprun, starší apartmán, 39 m2, cena 70 000 eur
- Kaprun, starší apartmán, 70 m2, cena 195 000 eur
- Kaprun, novostavba, apartmán, 59 m2, cena 177 000 eur
- Zell am See/Schuttdorf, apartmán, 30 m2, cena 65 000 eur
- Zell am See, starší apartmán, 92 m2, 198 000 eur
- Kaprun, dom, 518 m2, cena 480 000 eur

Reality Zillertal/Hintertux
- Finkenberg/Mayrhofen, starší apartmán, 68 m2, cena 168 000 eur
- Koenigsleiten, starší apartmán, 30 m2, cena 62 500 eur
- Vorderlanersbach, rodinný penzión, cena 750 000 eur
- Hochkrimml, novostavba, dom, cena 344 750 eur

Reality Schladming
- Schladming, starší apartmán, 45 m2, cena 165 000 eur
- Ramsau Am Dachstein, starší apartmán, 40 m2, cena 87 400 eur
- Schladming, apartmánový dom so štyrmi apartmánmi, cena: 720 000 eur

Reality Saalbach/Hinterglemm
- Saalbach, novostavba, apartmán, 78 m2, cena 209 000 eur
- Saalbach, starší apartmán, 43 m2, cena 85 000 eur

Reality Wildkogel
- Neukirchen, starší apartmán, 50 m2, cena 89 000 eur
- Neukirchen, dom, 150 m2, cena: 369 000 eur

Samozrejme, cena konkrétnych nehnuteľností závisí predovšetkým od ich polohy – predovšetkým potom od blízkosti k zjazdovkám, ski-busu, službám a pod. Staršie nehnuteľnosti sa predávajú väčšinou vrátane vybavenia, takže výsledná cena odráža tiež kvalitu inventára. Najväčší záujem je o menšie byty s veľkosťou garsónky, 1 + 1 alebo 2 + 1, v pešej vzdialenosti na lanovky alebo aspoň na ski bus. Ceny začínajú už od cca 60 000 eur, týchto bytov je ale málo a kupujúci si musí v tejto cenovej hladine dôkladne vyberať. Pomerne široká je ponuka kvalitných apartmánov v cene od 80 000 do 200 000 eur. Súčasťou je obyčajne aj spoločná lyžiareň a parkovacie miesto (niekde tiež spoločná sauna a spoločný bazén).

V Rakúsku investujú ľudia z mnohých krajín – Nemci, Angličania, Holanďania, Poliaci, Česi a v oblasti tzv. top class nehnuteľností tiež Rusi a, samozrejme, tiež samotní Rakúšania. Tento záujem dáva majiteľom nehnuteľností dobré predpoklady na likviditu nehnuteľnosti v prípade, že sa rozhodnú predať ju – samozrejme, v prípade kvalitných nehnuteľností.

Rakúsky realitný trh je tiež pomerne bohatý, čo sa týka príležitostí investícií do komerčných nehnuteľností. Záujemcovia môžu investovať do kúpy menších apartmánových domov, stredne veľkých penziónov s kapacitou pre cca 30 osôb a s vlastnou reštauráciou až po veľké ubytovacie komplexy a hotely. Legislatívne podmienky investícií do komerčných nehnuteľností sú podobné ako pri rezidenčných nehnuteľnostiach, potrebné je však dbať na všetky povinnosti pri prevádzke objektu.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: