Realitné hodiny začínajú odbíjať koniec nízkych cien nehnuteľností v Španielsku

Po obrovskom páde cien nehnuteľností sa ceny opäť začínajú zvyšovať. V treťom štvrťroku 2013 stúpli ceny nehnuteľností v Španielsku o 0,7 %. Vyplýva to z údajov indikátor cien nehnuteľností (indica de Precios de la Vivienda). Jedná sa o vôbec prvé zvýšenie cien od druhého štvrťroku 2010.

Rast cien tiahla predovšetkým nová výstavba, u ktorej došlo k nárastu o 2,3 %. V prípade nehnuteľností z druhej ruky ceny stúpli o jednu desatinu percentuálneho bodu. To je rozdiel oproti trendom zaznamenaným pri poklese cien, kedy oba druhy nehnuteľností vykazovali podobné tendencie. V prípade nových nehnuteľností vtedy medziročný pokles predstavoval 7,9 %, u starších to bolo 8 %.

Rastu pomáhajú predovšetkým investori zo zahraničia

Pozitívny vývoj bol naštartovaný predovšetkým vďaka zahraničným investorom. Už od začiatku roka 2013 je Španielsko stredom záujmu popredných zahraničných investičných fondov, ktoré tu nachádzajú unikátne investičné príležitosti. Desiatky investícií tu uskutočnil aj najbohatší človek sveta Bill Gates.

Začínajú sa tak napĺňať prognózy, ktoré predpokladali stabilizáciu cien od roku 2014 a rast cien spojený so zhodnotením investícií od roku 2015. Tento rok tak môže byť vhodnou dobou pre kúpu nehnuteľnosti v Španielsku.

Španielska ekonomika je tradične previazaná s ekonomikou Spojených štátov amerických. To sa prejavuje aj v tomto prípade, kedy španielsky realitný trh kopíruje situáciu v USA.

Turizmus, reality i ekonomika na prahu rastu

Uvoľnený životný štýl, krásne pláže a výnimočná klíma. To všetko láka investorov k nákupu nehnuteľností v Španielsku. Rastúce ceny realít môžu pomôcť k naštartovaniu celej ekonomiky rovnako ako cestovný ruch, ktorý je pre Španielsko taktiež veľmi dôležitý. Po automobilovom priemysle je druhým najväčším odvetvím španielskej ekonomiky.

V júli 2013 do Španielska prišiel rekordný počet turistov - takmer osem miliónov, čo medziročne znamená nárast o 2,9 %. Za celý prvý polrok nárast predstavoval dokonca 3,9 %. To sú dobré správy nielen pre miestnu ekonomiku, ale aj pre investorov, ktorí nakupovali nehnuteľnosti v miestnych známych turistických oblastiach.

Príliv turistov znamená dopyt po ubytovacích kapacitách. Ľudia, ktorí svoje domy alebo apartmány využívajú pre vlastnú potrebu v kombinácii s ďalším prenájmom, sa tak vďaka väčšej obsadenosti môžu tešiť na zaujímavé výnosy vrátane perspektívy zhodnotenia ich majetku.

Uvažujete o kúpe nehnuteľnosti v Španielsku? Navštívte našu ponuku španielskych realít na predaj, alebo sa na nás obráťte so žiadosťou o nezáväznú konzultáciu.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: