Pri nákupe nehnuteľností v Španielsku ušetríte státisíce

Praha, 24. 10. 2011 - Španielska vláda znížila DPH na nákup nových nehnuteľností. Až do konca roka zaplatí kupujúci namiesto 8 percent iba 4 percentá. Pri  nehnuteľnostiach, ktoré stoja 200 tisíc eur, bude suma o 8000 eur lacnejšia. Niektorí developeri navyše v rámci propagácie zaplatia  aj zvyšnú časť DPH namiesto kupujúceho.

Vláda si od tohto kroku sľubuje oživenie realitného trhu, predovšetkým zníženie počtu nepredaných nových nehnuteľností. Teraz je v Španielsku 687 523 nepredaných nových nehnuteľností, zatiaľ čo v minulom roku ich bolo 688 044. Medziročne teda číslo pokleslo len o 0,08 percenta.

Predpokladáme, že pre niektorých  záujemcov, ktorí uvažujú o kúpe nehnuteľnosti v Španielsku, môže byť zníženie DPH popud k realizácii  kúpy do konca roka, "povedal Jan Rejcha, riaditeľ realitnej kancelárie Rellox, ktorá sa špecializuje na sprostredkovanie kúpy a predaja zahraničných nehnuteľností v obľúbených rekreačných lokalitách.

Rellox navyše v spolupráci so španielskymi developermi pri  vybraných projektoch ponúka aj ďalšie zvýhodnenia. Kupujúci nebude platiť ani zostávajúce 4 percentá DPH. Čiastku uhradí španielsky developer. "Podmienkou je, že nákup nehnuteľnosti, vrátane všetkých formálnych náležitostí, bude dokončený do konca roka 2011," upozornil Rejcha.

Zmena DPH je platná od 21. augusta tohto roka do 31. decembra. DPH sa vypočíta zo základnej predajnej ceny nehnuteľnosti, klient teda ušetrí 4 percentá sumy, ktorá je uvedená v kúpnej zmluve. V prípade kúpy nehnuteľnosti v sume 200 tisíc eur klient ušetrí 8 000 eur, u vybraných projektov dokonca 16 tisíc eur.

Nehnuteľnosti v Španielsku sa v poslednej dobe opätovne tešia rastúcemu záujmu slovenských investorov. Predajné ceny nehnuteľností od doby realitného vrcholu v roku 2007 zaznamenali v priemere pokles o cca 27% v prípade pevninskej časti Španielska, a o cca 17% v prípade ostrovných oblastí - Baleárske ostrovy a Kanárske ostrovy. Niektorí developeri však zaznamenávajú v roku 2011 zvýšený záujem o kúpu nehnuteľností v kvalitných projektoch - v medziročnom porovnaní až o 25%.

Je zrejmé, že klienti sa zameriavajú na kvalitné projekty a lokality. Záujem je najmä zo strany ľudí, ktorí chcú nehnuteľnosť sami užívať. Je to dané ideálnym podnebím, stovkami kilometrov nádherných pláží a ideálnymi podmienkami pre golf.

Záujem kupujúcich sa teraz sústredí predovšetkým na obľúbené  pobrežia, napríklad Costa del Sol alebo Costa Blanca. Nové apartmány je možné kúpiť za cenu zhruba od 120-tisíc eur, radové domy približne od 200 tisíc a samostatné domy od 300 tisíc eur. Mnoho z nových domov sa stavia priamo na golfových ihriskách a blízko pláží. Lákadlom pre niektorých  môže byť aj možnosť ďalšieho prenájmu, ktorá v tejto oblasti výborne funguje.

Trochu rozdielne sú ale  podmienky na Mallorce, ktorá je síce španielska, ale zároveň odlišná od zvyšku krajiny. Mallorca ponúka väčší luxus, služby sú tu na vysokej úrovni a domy si tu kúpili aj niektoré známe osobnosti. To sa premietlo aj do cien nehnuteľností, nové apartmány sa tu predávajú zhruba od 200-tisíc eur.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: