Prečo utrácať za hotely? Obstaranie vlastného bývania pri mori sa oplatí

Bývanie vo vlastnom letnom byte so sebou prináša veľa výhod, ako napríklad pohodlie; prekvapivo sa k nim však radí aj cena.

Obstaranie vlastného rekreačného objektu pri mori vás totiž v dlhodobom horizonte môže vyjsť lacnejšie než ubytovanie v hoteli, čo je určite dobrý dôvod pre kúpu vysnívanej nehnuteľnosti v zahraničí.

Poďme sa pozrieť na modelový príklad. Ak nahliadneme do zahraničných štatistík, zistíme, že priemernému kupujúcemu v Španielsku je medzi 50 až 60 rokmi a svoj letný byt využíva 4 až 8 týždňov v roku. Ak by si teda nehnuteľnosť kúpil vo veku 50 rokov a využíval ju po dobu 6 týždňov v roku do svojich 81 rokov, čo je priemerná dĺžka života vo Veľkej Británii, strávil by vo svojom byte celkom 1 302 nocí.

Priemerná cena za noc v španielskych ubytovacích zariadeniach predstavovala v auguste 2015 sumu 124 €. Oných 1 302 nocí by tak stálo celkom 161 448 € (bez ohľadu na infláciu a zmeny cien), zatiaľ čo domček s tromi spálňami a dvomi kúpeľňami na prekrásnom pobreží Costa Blanca Vás vyjde až o 6 000 € lacnejšie.

Podobný príklad by sme mohli aplikovať aj na vlastníctvo nehnuteľnosti v Chorvátsku, ktoré patrí k najvyhľadávanejším medzi tuzemskými záujemcami o rekreačné bývanie pri mori. Oproti Španielsku sú ceny chorvátskych nehnuteľností nižšie, v o niečo nižších cenových reláciách sa ale pohybuje aj ponuka ubytovania.

Naopak vyššie sú oproti Španielsku ceny nehnuteľností vo Francúzsku. Azúrové pobrežie je exkluzívna destinácia a drahšie sú preto logicky aj ceny ubytovacích služieb. Napríklad v Cannes ženie ceny prenájmov do astronomických výšin miestny filmový festival. Toho využíva rada investorov vrátane tých z filmovej brandže, ktorí tu kupujú nehnuteľnosti za účelom investície. V čase festivalu ušetria za vlastné ubytovanie a po zvyšok roka nehnuteľnosti ďalej prenajímajú.

V prípade nehnuteľností v Taliansku hrá veľkú úlohu región, ktorý výrazne ovplyvňuje jak ceny nehnuteľností, tak ceny ubytovania. Nehnuteľnosti v Toskánsku a ďalších top lokalitách sú oproti Španielsku vyššie. V menej exkluzívnych destináciách napríklad v južnom Taliansku sú ceny nižšie.

S vlastnením nehnuteľnosti sa samozrejme spájajú aj "skryté" náklady na údržbu, opravy, poistenie a miestne poplatky. Rast cien za ubytovanie v hoteli však tieto výdavky ľahko vykompenzuje. Až Vás bývanie vo vlastnom rekreačnom dome omrzí, môžete ho navyše opäť predať. V pluse tak môžete byť navyše ešte o celú hodnotu nehnuteľnosti, a to aj bez započítania eventuálneho zhodnotenia ceny nehnuteľnosti v čase.

Veľa kupujúcich nákup rekreačného objektu nevníma len ako uspokojenie svojich vlastných potrieb, ale ako investíciu do budúcnosti svojich detí.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: