Milionári sú pri investíciách skôr konzervatívny

Diverzifikácia, investície do skôr konzervatívnych produktov a aspoň časť majetku investovať v zahraničí. To sú len niektoré zo záverov vyplývajúcich z Wealth Reportu, pravidelného výskumu J & T Banky medzi českými a slovenskými dolárovými milionármi.

Aký je dolárový milionár v kocke podľa výskumu J & T Banky? Žil niekedy v zahraničí, zaujíma sa o investície do stavebných pozemkov, rezidenčných nehnuteľností a startupov. Časť investícií má v zahraničí. Pri výchove detí viac akcentuje disciplínu, cieľavedomosť a samostatnosť. Dolárovému milionárovi je typicky 52-53 rokov, je majiteľom firmy a na svoj majetok si zarobil rozvojom svojho podnikania.

A ako dolároví milionári investujú svoje peniaze? Záujem majú o akcie v zahraničných firmách, alternatívne investície, poľnohospodárske pôdy a korporátne dlhopisy. Tí, ktorí sa obávajú nestabilnej situácie, dávajú prednosť investíciám do nehnuteľností v zahraničí.

Report upozorňuje tiež na zaujímavú skutočnosť. Na Slovensku všeobecná populácia prepadla miernej skepsy, čo môže byť spôsobené tým, že zatiaľ čo v ČR sa očakáva skokové zlepšenie, Slovensko si skokovým zlepšením životnej úrovne relatívne nedávno prešlo.

Pri porovnaní so zvyškom populácie sa už tradične ukázalo, že dolároví milionári sú k aktuálnemu vývoju ekonomiky vždy o niečo optimistickejší.

Najzaujímavejšie investície podľa milionárov alebo od ktorých investícií momentálne čakať najzaujímavejšie zhodnotenie?

Investície 2017
2016
Zahraničné akcie 32 % 22 %
Alternatívne investície ** 24 % 23 %
Poľnohospodárska pôda 21 % 18 %
Korporátne dlhopisy 21 % 22 %
Stavebné pozemky 18 % 25 %
Startupy 15 % 27 %
Podielové fondy 15 % 9 %

** obrazy, umelecké predmety, šperky, mince, známky, hodinky...
Zdroj: Wealth Report J&T Banky 2017
Foto: GaudiLab/Shutterstock

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: