Ceny nehnuteľností v niektorých častiach Španielska rastú

Dobré správy o španielskom realitnom trhu nie sú v poslednej dobe pravidlom, napriek tomu niektoré regióny vykazujú pozitívny trend. Rastú napr. ceny nehnuteľností na Baleárskych a Kanárskych ostrovoch.

V apríli sa jednalo o medziročný nárast o 3.3%, čo je v priamom kontraste s prudkým poklesom v ostatných regiónoch. Je zrejmé, že povaha nehnuteľností a národnostné zloženie záujemcov o kúpu (cez 80% záujemcov sú nerezidentmi) viedlo k rýchlemu zotaveniu trhu v prázdninových letoviskách. Zdá sa, že trh už najhoršie obdobie prekonal a rast sa v priebehu roka 2013 bude len zrýchľovať. To sú informácie dôležité práve pre zahraničných kupujúcich.

V ostatných oblastiach je situácia podstatne horšia, v súčasnej dobe je priemerná cena o takmer tretinu nižšia oproti obdobiu rokov 2006 až 2007. Prepad cien bol pritom najvýraznejší práve v prímorských letoviskách a ďalej vo väčších mestách. Na druhú stranu je však nutné hodnotiť jednotlivé lokality oddelene a dôkladne posudzovať kvalitu predávaných nehnuteľností. Do analýz sa totiž započítavajú aj relatívne nekvalitné nehnuteľnosti bez výhľadu na more, u ktorých cena klesne obvykle ďaleko výraznejšie než u luxusnejších nehnuteľností.

K zotaveniu trhu do istej miery prispelo aj vyhlásenie španielskeho premiéra, že kupcom nehnuteľnosti v cene nad 500 000 euro bude garantovaný neobmedzený štatút rezidenta. Aj napriek tomu, že pôvodne táto ponuka mala byť garantovaná pri kúpe nehnuteľnosti drahšej ako 160 000 euro, zmena by na obnovenie trhu nemala mať zásadný vplyv. Okrem záujemcov z Veľkej Británie a krajín Európskej únie rastie záujem o španielske nehnuteľnosti predovšetkým v Rusku a Číne.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: