Alpské apartmány lákajú slovenských turistov a investorov

V tohtoročnej zimnej sezóne (od novembra 2017 do februára 2018) zaznamenali ubytovacie zariadenia v Rakúsku rekordných 49 miliónov prenocovaní a 13,26 milióna príchodov. Oproti minuloročnej sezóne to predstavuje zvýšenie o 5,7 %, respektíve o 4,8 %. Výrazne sa medziročne zvýšil počet prenocovaní návštevníkov zo Slovenskej republiky, a to o 5,3 %. Najviac vzrástol záujem o ubytovanie v komerčne prenajímaných bytoch.

Rastúci záujem turistov o ubytovanie v komerčných apartmánoch v Alpách má tiež vplyv na zvýšený dopyt po investičných nehnuteľnostiach v rakúskych Alpách. Tento trend potvrdzuje v rozhovore Mgr. Jan Rejcha, riaditeľ spoločnosti Rellox, ktorá sa špecializuje na predaj zahraničných realít.

Kupujú slovenskí záujemcovia nehnuteľnosti v Alpách z dôvodu vlastného užívania, alebo chcú nehnuteľnosť ďalej prenajímať?

Takmer sedemdesiat percent slovenských klientov kupuje nehnuteľnosť v rakúskych Alpách s cieľom kombinácie čiastočného vlastného užívania a ďalšieho prenájmu s výnosmi. Avšak faktor vlastného užívania zostáva stále zásadný. Ľudia si kupujú nehnuteľnosť, kde chcú tráviť zimnú a letnú dovolenku v Alpách.

Nehnuteľnosti v tomto režime sú na predaj do osobného vlastníctva?

Áno, klient kupuje nehnuteľnosť do osobného vlastníctva, tzn. môže nehnuteľnosť kedykoľvek predať. Vlastník má navyše nastavený režim správy nehnuteľnosti a ďalšieho prenájmu bez starostí pre majiteľa, čo predstavuje pre väčšinu ľudí podstatnú výhodu.

Aká je aktuálna situácia na rakúskom realitnom trhu?

Rakúsky realitný trh je dlhodobo stabilný. Ceny rezidenčných nehnuteľností za rok 2017 stúpli o rozumných 3,8 %. U nehnuteľností v alpských strediskách je zrejmý trend výstavby rezortov vo vyššom štandarde. Majitelia nehnuteľností tak majú k dispozícii zázemie a služby hotelového charakteru. Tento trend je však zrejmý celosvetovo, nielen v Rakúsku.

Rellox spoločne s renomovaným developerom z Rakúska teraz predstavuje nový projekt v Olympijskom regióne v Tirolsku. Čím je tento projekt zaujímavý?

Ak prídete na miesto výstavby, tak ako prvý Vás zaujme neuveriteľný otvorený výhľad na Alpy a do údolia. Tento výhľad zostane zachovaný pre väčšinu z 39 plánovaných apartmánov. Súčasťou projektu je navyše vyhliadková terasa.Čo ďalej je súčasťou rezortu?

Celý projekt je koncipovaný ako aparthotel na úrovni 4*S štandardu. Bude tu recepcia, fitnes, wellness s infinity bazénom a reštaurácia so spomínanou vyhliadkovou terasou. Samozrejmosťou sú podzemné garážové státia. Apartmány sa predávajú kompletne zariadené a vybavené. Zo skúsenosti môžem povedať, že developer si dáva na dokončenie interiérov naozaj záležať.

Ako je projekt nastavený z hľadiska ďalšieho prenájmu?

Komplex bude po dostavaní prevádzkovaný pod reťazcom menších 4*S aparthotelov v top alpských lokalitách. Očakávané výnosy dosahujú v závislosti od typu apartmánu až 4,52 % v prvom roku užívania. V ďalších rokoch sa očakáva zvyšovanie výnosov.

Aký bude čistý zisk pre majiteľov apartmánov?

Uvedené výnosy sú už po odpočítaní všetkých prevádzkových nákladov a ďalších poplatkov. Jedná sa teda o čistý výnos pred zdanením. Percentuálna výnosnosť je navyše vztiahnutá k celkovej vstupnej investície vrátane všetkých jednorazových prevodových nadnákladov (daň z prevodu, registrácia do katastra a pod.).

Ako je to s DPH u kúpnej ceny nehnuteľnosti?

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o nehnuteľnosti určené primárne k ďalšiemu prenájmu, teda na podnikanie, tak majú vlastníci za určitých podmienok nárok na vrátenie DPH z kúpnej ceny. Podmienkou je registrácia vlastníka k DPH v Rakúsku. V prípade tohto projektu je DPH automaticky preúčtované a kupujúci tak platí netto kúpnu cenu bez DPH.

Je to komplikovaný proces?

Nie je. Všetko je nastavené tak, že spoločnosť Rellox zabezpečí pre kupujúceho balík služieb, aby kúpa prebehla rýchlo a bezproblémovo. To isté sa týka ďalšej správy a ďalšieho prenájmu nehnuteľnosti. Všetko funguje s minimálnou starosťou pre majiteľa. Rellox navyše zaisťuje svojim klientom služby slovensky hovoriaceho daňového poradcu v Rakúsku.

Pre koho sú apartmány v rezorte určené?

Pre aktívne rodiny. Pre ľudí, ktorí tu radi strávia aktívnu dovolenku v zime aj v lete. Obrovskou výhodou je, že v tejto oblasti funguje duálna sezóna - zima a leto. Jednak je to výhoda z pohľadu výnosov z prenájmu, ale aj z pohľadu vlastného užívania. Musím povedať, že ľudia sú z letných dovoleniek v Olympijskom regióne nadšení.Aké aktivity región ponúka?

Tých aktivít je naozaj veľa - samozrejme zimné športy, región je vyhlásenou bežkársku oblasťou, ale sú tu aj výborné zjazdárske podmienky, v zime je tu otvorené klzisko alebo si môžete skúsiť biatlon.

A v lete?

Sú tu prírodné jazerá vhodné na kúpanie. Kúsok od projektu sa nachádza jedno z najteplejších jazier v Tirolsku, teplota vody dosahuje v lete 25 stupňov. Milovníci golfu si tu tiež prídu na svoje. Samozrejme je tu raj pre cyklistov a milovníkov horskej turistiky. A pre fanatikov spa a wellness by som spomenul Olympia wellness centrum v Seefelde.

Kedy bude rezort dokončený?

Začiatok výstavby je plánovaný na jeseň 2018 a dokončenie a odovzdanie jednotiek na zimnú sezónu 2019/20. Vzhľadom k fáze projektu tak môžu záujemcovia ovplyvniť vnútorné dispozície jednotiek a dokončenie interiérov podľa ich priania.

Ohľadom viac informácií o projekte kontaktujte Petra Forgácsa.

Peter Forgács
M: +421 949 880 075
E: peter.forgacs@rellox.com

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: