Akým smerom sa vydajú ceny nehnuteľností v Španielsku?

Klesajúce ceny španielskych nehnuteľností dosiahnu svojho minima v roku 2012. V tej dobe budú o 25% nižšie  ako v čase pred ekonomickou krízou, odhadla Bank of Spain vo svojej výročnej správe.
 
Španielska vláda oproti tomu tvrdí, že ceny už svojho minima dosiahli a ďalej klesať nebudú. V súčasnej dobe dosiahol pokles cien 15,4%.

Podľa barcelonského ekonóma a autora správy sporiteľne CatalunyaCaix Josepa Olivera by mali klesnúť ceny nových domov o ďalších desať percent, čím by sa dostali späť na úroveň "rozumných a prístupných" priemerných cien, ktoré  platili v rokoch 1998 až 2003, pred veľkým boomom na trhu s nehnuteľnosťami.

Oproti tomu José Blanco, minister rozvoja, povedal, že ceny sa už  dostatočne prispôsobili a je nepravdepodobné, že by sa ešte viac znížili. V niektorých oblastiach už podľa neho  dopyt aj vzrástol.

Podľa správy CatalunyaCaix bolo na konci roku 2010 v krajine takmer 800 tisíc nepredaných domov, 85% z nich bolo situovaných  na stredozemnom pobreží. V tomto roku bude dokončené zhruba 150 tisíc nových domov, v roku 2012 by to malo byť 125 tisíc. To je pod vládnym zámerom 138 tisíc, čo malo urýchliť znovunaštartovanie rozvoja.

Podľa Bank od Spain od začiatku krízy poklesli investície do rezidenčných nehnuteľností v Španielsku o polovicu.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: