Španielsky realitný trh patrí k najstabilnejším v EÚ

Štatistický úrad Európskej únie vydal kompletnú analýzu trhov s nehnuteľnosťami v členských krajinách a priniesol radu zaujímavých údajov a informácií.

Zostavený rebríček vývoja cien nehnuteľností jasne ukázal, že hoci nárast o 0,8% pôsobí skromne, je trvalý a jasne dokazuje stabilné prostredie na trhu s nehnuteľnosťami v Španielsku. Ďaleko strmší nárast bol zaznamenaný v Anglicku (10,2% za rok), v Írsku (12,5% za rok) a Estónsku, kde sa jedná dokonca o 14,5% nárast cien. Naproti tomu Francúzsko zažilo prepad cien o 1,1% a zažíva teraz cyklus porovnávanie cien, pretože nedávne štúdie OECD ukázali, že tamojšie ceny nehnuteľností sú v porovnaní s priemernou výškou nájomného nadhodnotené o 29% a oproti priemernému platu o 28%.

V ďalších krajinách ako je Holandsko, Nórsko alebo Česká republika sa nárast pohyboval v rozmedzí od 0,7 do 13%. Situácia na týchto trhoch je podobná Španielsku a spoločne s ním patria trhy s nehnuteľnosťami v týchto krajinách k udržateľným a najstabilnejším v Európskej únii. O 8,7% sa zdvihli ceny vo Švédsku ako prirodzená reakcia na dobre fungujúcu ekonomiku. Nie inak je tomu aj v uvedenom Estónsku. Na spodných priečkach rebríčka sa umiestnilo Taliansko s celkovým poklesom o 4,8% a najviac utrpelo Slovinsko, na jeho trhu s nehnuteľnosťami bol zaznamenaný pokles cien o 9,8%.

Priemerná hodnota nárastu v rámci celej Európskej únie je 1,7%, situácia sa však podstatne zmení pri zahrnutí iba krajín Eurozóny, v ktorej ceny v priebehu posledných 12 mesiacov stagnovali.

Domáci i zahraniční klienti začínajú preskúmavať španielsky trh s nehnuteľnosťami stále intenzívnejšie. Ceny sa od roku 2010 stabilizovali a začínajú plynule stúpať, ako preukázal aj tento najnovší prieskum trhu.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: