Ďalšia úspešná sezóna pre majiteľov nehnuteľností v Tirolsku

Sektor cestovného ruchu v rakúskom Tirolsku hlási pozitívne čísla z končiacej zimnej sezóny. Rekordné počty prenocovanie znamenajú vyššie príjmy z prenájmu pre hotelierov a majiteľov nehnuteľností, ktorí ich ponúkajú na prenájom.

Hneď prvé dva zimné mesiace priniesli rekordný zápis do štatistík. Tirolsko prvýkrát v histórii dosiahlo počas prvých dvoch zimných mesiacov počtu 5 miliónov prenocovaní. Presne to bolo 5,1 milióna prenocovaní. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 3,8 %. Tirolsko v tejto dobe navštívilo 1,3 milióna turistov, čo je o 2,1 % viac ako v novembri a decembri predchádzajúceho roka.

Rástol počet návštevníkov prakticky zo všetkých krajín s výnimkou Talianska. Počet návštevníkov z Nemecka vzrástol o 2,5 %, prišlo ich viac ako 666 000. Počet prenocovaní v prípade Nemcov vzrástol dokonca o 4,4 % na cca 2,7 miliónov. Počet prenocovaní narástol aj u ďalších národností, napríklad u Holanďanov (+5,5 %), domácich Rakúšanov (+1,6 %), Britov (+4,7 %) alebo Švajčiarov (+3,5 %).

K výraznému nárastu prispeli aj vianočné sviatky, ktoré boli dlhšie ako obvykle. Profitovali najmä prenajímatelia súkromných a komerčne využívaných prázdninových bytov ( Ferienwohnungen ) - kde došlo k nárastu počtu prenocovaní o viac ako 6 % - a prevádzkovatelia 4-5 * hotelov ( +4,5 % ). Aj hotely nižších kategórií boli v pluse. Mierny pokles zaznamenali prenajímatelia voľných izieb (Privatzimmer).

Chceli by ste sa podieľať na úspechoch rakúskeho cestovného ruchu? Nemusíte sa kvôli tomu hneď stávať hotelierom, stačí si zaobstarať dom alebo apartmán určený ku kombinácii vlastného užívania a ďalšieho prenájmu. V Rakúsku funguje prepracovaný model, ktorý prináša úžitok všetkým zúčastneným stranám.

Ako všetko funguje?

Svoj dom či apartmán zvyčajne pre vlastnú dovolenku a voľné chvíle využívate len po časť roka. Vo zvyšnej dobe je prostredníctvom špecializovaných spoločností ponúkaný na prenájom turistom. Majiteľ s prevádzkou nehnuteľnosti ani so zabezpečovaním prenájmov nemá žiadne starosti, inkasuje iba výnos. Ten sa môže pohybovať až v úrovni okolo 7 %. Ďalšou výhodou je úspora na DPH pri kúpe nehnuteľnosti určenej k tomuto spôsobu využívania, ktorá činí 20 % kúpnej ceny nehnuteľnosti. Tu sa môžete pozrieť na ponuku nehnuteľností v Rakúsku určených ku kombinácii vlastného užívania a ďalšieho prenájmu.

Poskytovatelia ubytovacích služieb sú spokojní aj so zvyškom sezóny

Počas zimnej sezóny, teda za obdobie od novembra 2013 do marca 2014, v Tirolsku napočítali celkovo 4,8 milióna pobytov a 23,2 milióna prenocovaní. Na stabilnej úrovni sa drží aj priemerná dĺžka pobytu, ktorá v aktuálnej sezóne predstavuje 4,8 dňa.

Zatiaľ čo november a december boli rekordné, celkovo je práve skončená sezóna piata najúspešnejšia za posledných tridsať rokov. Výsledok za zvyšok sezóny bol totiž vedľa teplej zimy ovplyvnený tiež termínom Veľkej noci, ktorá bola až v apríli. Zvýšené počty návštevníkov, ktorí prichádzajú na Veľkú noc, sa tak do štatistík nepremietli.

Tohtoročný marec bol čo do počtu prenocovaní siedmy najúspešnejší od roku 1984. Ak by sme ale porovnávali iba roky, v ktorých Veľká noc nebola v marci, bol tento rok opäť najúspešnejší. V porovnaní sezón, v ktorých bola Veľká noc v apríli, je tohtoročná zima na druhom mieste tesne za sezónou 2011/2012.

Vo vzťahu k počtu príjazdov je marec 2014 na tretej pozícii - za rokmi 2013 a 2008, pričom v oboch týchto rokoch pripadla Veľká noc už na marec. Súčasná zimná sezóna je v počte príjazdov na druhom mieste - hneď za predchádzajúcim rokom.

Letná sezóna sa nesie v duchu pozitívnych očakávaní

Štvrtina opýtaných prevádzkovateľov ubytovacích zariadení v Tirolsku bola s tohtoročnou zimnou sezónou veľmi spokojná, 60 % bolo spokojných a iba 13 % respondentov tohtoročnú sezónu hodnotilo ako neúspešnú. V podobnom trende by sa mala niesť aj nastávajúce letná sezóna.

Už teraz 60 % poskytovateľov ubytovacích kapacít hlási spokojnosť s rezerváciami na letnú sezónu. Stav rezervácií je podobný ako v predchádzajúcich úspešných rokoch a ubytovacie zariadenia preto počítajú s rastom obratu.

Kitzbühel

Prečo si turisti Tirolsko toľko obľúbili?

Nádherná príroda, vysoká kvalita služieb, príjemná a domácka atmosféra, ponuka vyžitia v priebehu celého roka. To je len časť z mixu lákadiel, ktoré Tirolsko robia pre turistov tak atraktívne. Zároveň je ale potrebné spomenúť prepracovaný marketing, ktorý v oblasti cestovného ruchu patrí k tomu najlepšiemu v Európe.

Len za sezónu 2012/2013 sa Tirolsko môže pochváliť viac ako 10 miliónmi ubytovanými z viac než 50 krajín a s cca 45 miliónmi prenocovaniami sa stalo vedúcou dovolenkovou destináciou v Alpách.

Aj napriek dosiahnutým úspechom si v Tirolsku uvedomujú, že nesmú zaspať na vavrínoch a stále pokračujú v rozširovaní a skvalitňovaní ponuky služieb. Popri 18 existujúcich lanoviek sa novo stavia ďalšia určená pre vyznávačov a vyznávačky jazdy na horských bicykloch, ktorým je k dispozícii na 660 kilometrov ciest pre ich vychádzky.

Video: Nehnuteľnosti v Rakúsku

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: